- Чому саме кутя посідає чільне місце на Різдвяному столі?
- Ритуальне значення куті дуже давнє. Перед вечерею її ставлять на покуті, під образами, тобто на найпочеснішому в хаті місці. Звідси, очевидно, й назва «кутя». Горщик з кутею мав стояти на покуті від Різдва до Старого Нового року.
- Отче, поясніть звичай «носити вечерю» своїм хрещеним батькам?
- Раніше дітей посилали з їжею до всіх родичів (не тільки хрещених батьків). Вважалося, що з малечею у хату приходять здоров’я і радість. Народна ж свідомість і цей звичай переінакшила. Тепер старші діти носять хрещеним батькам вечерю, а до молодших ті приходять самі. Утім, дарувати щось дітям цього дня було прийнято завжди.
- Чому на різдвяний стіл виставляють саме 12 страв?
- У християнській традиції страви символізують дванадцять апостолів. Взагалі, раніше їжа була тісно пов'язана з духовним життям людей. Практично кожному святу - і релігійному, і тому, яке залишилося з язичницьких часів, - відповідав свій набір наїдків. На різдвяному столі обов'язковими були дванадцять страв, включаючи узвар (компот з сухофруктів) і кутю (кашу зі злакових зерен). Як би там не було, але люди приписують усім предметам-символам Різдва добрі значення і вірять, що після цього величного свята життя їхнє обов’язково налагодиться. Тож нехай ваша віра міцніє, а душі сповнює надія.
Розмову вела Дар’я Густіліна.
|