У Чутівській школі 11 жовтня відбулася посвята в козачата. Актовий зал прикрасили виставки малюнків школярів, а також стенд із книгами на тему козаччини. На початку заходу педагог-організатор Ольга Власенко зазначила: «У минулому українського народу було таке неповторне й легендарне явище, як Запорізька Січ. Це про неї Микола Гоголь писав: «Так ось вона Січ! Ось те гніздо, звідки вилітають усі ті горді й дужі орли! Ось звідки розливається воля й козацтво на всю Україну!» Учні 10-Б класу на святі майстерно виконували ролі козаків: Дмитро Киричок зіграв кошового, Дмитро Циганков - писаря, а рядового козака – Владислав Мосійчук. Саме вони й вирішували, чи достойні другокласники поповнити лави козачат. Для дітей підготували чимало цікавих ігор і змагань, а проводити їх допомагала ведуча Ольга Зливча. У конкурсі «Перегони» другокласники розділилися на дві команди: «Їжачок» та «Левенятко». Діти змагалися у знанні козацьких приказок. Утім, переможця визначити не вдалося, бо школярі з обох команд знають козацьку мудрість однаково добре. У конкурсі отаманів хлопчики на швидкість вбиралися в національний одяг. Спритнішим виявився учень 2-Б класу Тимур Омельяненко. А в конкурсі «Силачі» діти змагалися в армреслінгу. Жоден із суперників довго не міг притиснути руку опонента до столу. Та, зрештою, переміг Олександр Зебкало з 2-Б. Після змагань школярі із задоволенням переглянули мультфільм «Як козаки у футбол грали». Із привітаннями та настановами до другокласників звернулась заступник директора школи Раїса Старокольцева. На захід завітала також методист РМК Валентина Рибаченко. А школярка Ольга Ладіна зачарувала присутніх сильним та мелодійним співом, виконуючи народну пісню. Наприкінці свята Д.Киричок, Д.Циганков і В.Мосійчук повідали другокласникам козацькі заповіді та правила. Діти отримали посвідчення козачат (на фото) і пообіцяли суворо дотримуватись статуту запорожців, а в майбутньому – стати достойними членами української козацької общини.
***
Виховний захід до Дня українського козацтва відбувся напередодні Покрови Пресвятої Богородиці у Таверівській школі. Метою його проведення стало поповнення козацьких лав: хлопців-дев’ятикласників посвятили у джури, дівчат - у лелі. Урочистий обряд посвяти провів генерал-лейтенант Українського реєстрового козацтва Володимир Панченко (на фото) у присутності священнослужителя чутівської церкви Андрія Первозваного ієрея Степана. Дев’ять старшокласників присяглися Господу бути вірними синами і доньками свого народу, любити Україну, поважати національні символи; зобов’язалися своїм життєвим прикладом, вчинками і словами сприяти відродженню поваги до козацтва. До речі, під час обряду використали цінний музейний експонат - шаблю, якій понад триста років. А передувала дійству розповідь педагога-організатора школи Тетяни Давидової та вчителя історії Андрія Петрашенка про виникнення свята Покрови, про славний путь нескореного і сміливого запорізького козацтва, про його місце в історичному минулому і роль козацького руху сьогодні. Чимало цікавого повідомив В.Панченко про трагічне козацьке минуле, ознайомив з тернистим життєвим шляхом одного з найвизначніших гетьманів Запорізької Січі Івана Мазепи і подарував школі кілька історичних книжок. Директор районного народного краєзнавчого музею Галина Бафталовська привітала старшокласників квітами і вручила кожному буклети про визначні місця Чутівщини. А учні 6-7 класів в честь визначної події у житті своїх старших товаришів подарували їм бадьору пісню «Козацькому роду нема переводу».
***
До Чапаєвської школи 12 жовтня теж завітали козаки на чолі з отаманом районного осередку Українського козацтва, генералом-хорунжим Василем Дроздом. У святково прикрашеній залі навчального закладу зібрались учні 1-6 класів. На стінах розташували плакати і малюнки, які школярі виготовили спеціально до Дня українського козацтва. Усі учні одягли національне вбрання, тож дух цього величного свята відчувався ще до його початку. Організатори заходу запросили до Чапаєвого знаного на Чутівщині співака Юрія Свіжину, який виконав патріотичні пісні та акомпанував дітям. Школярі мелодійними голосами виводили рядки перлин народної творчості. Молодші учні на заклик старших пообіцяли свято дотримуватись правил і законів сучасних козаків. В.Дрозд детально розповів дітям про звання козаків та порядок їх присвоєння та побажав школярам швидше підростати, аби поповнити лави цієї патріотичної організації. Від імені усіх козаків осередку Василь Михайлович вручив директору школи Тамарі Малаховій кошти на розвиток козацького руху в навчальному закладі. Цього дня Т.Малахова отримала і особисту вагому нагороду – орден «Козацький хрест». Під час його вручення В.Дрозд зауважив, що Тамара Іванівна зробила вагомий внесок у справу розвитку, відродження та єдності українського козацтва, ствердження національної ідеї та розбудову держави. Свято продовжили козацькі забави. В естафеті «Як козаки через річку перебиралися» слід було перетнути уявну водойму в імпровізованому човні. Стільки сміху і веселощів було, коли діти примудрилися увісьмох залізти в звичайний гімнастичний хулахуп, та ще й доволі жваво пересуватись у ньому. Насміялися дорослі і під час конкурсу «Як козаки одягались». Адже хлопчакам з неабиякими зусиллями вдалося надягти сорочку поверх підперезаного жупана. А у відмінному знанні учнів історії українських воїнів присутні могли переконатись під час вікторини. Наприкінці свята член козацького осередку Володимир Мимоход зазначив, що захід видався веселим і по-сімейному теплим. А Тамара Малахова подякувала В.Дрозду та його побратимам за подарунок і за те, що завітали на свято, адже для дітей вони є прикладом порядності, мужності і шляхетності.
Д.Густіліна, Н.Лось
Джерело: http://чутово сільські новни |