Також участь у засіданні взяли голова обласного Фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі Віктор Токар, в.о. голови районної ради В.Калаур, голова РДА Сергій Апряткін, сільські та селищні голови, депутати районної ради, представники політичних партій, які братимуть участь у місцевих виборах, та ін.
На початку засідання коротко обговорили пільгове кредитування населення. В.Токар розповів, що основним напрямком діяльності очолюваного ним Фонду є надання довгострокових пільгових кредитів під 3% річних сільським сім’ям для фінансування спорудження житлових будинків з надвірними підсобними приміщеннями та добудови незавершених житлових будинків, будівництво інженерних мереж, підключення їх до існуючих комунікацій, а також придбання незавершеного будівництва та готового житла. Суму кредиту визначають з урахуванням рівня платоспроможності позичальника. Взагалі ж 100 тис. грн надають для побудови, реконструкції будинку, придбання житла і 200 тис. грн для спорудження нового житлового будинку.
Він повідомив, що на Чутівщині отримали кредит 57 громадян на суму 1,123 млн грн. Також мова йшла про виділення коштів з сільських (селищних) бюджетів на державну програму «Власний дім», надання учасникам АТО кредитів без відсотків.
В.Калаур зауважив, що пільгове кредитування - це один із досить непоганих варіантів вирішення житлових проблем. До речі, інформація про умови кредитування з адресою і телефоном Фонду надрукована у минулому номері «Сільських новин».
Другу частину наради присвятили місцевим виборам. Доступно і досить детально розповів про зміни у виборчому законодавстві Ю.Северин. На початку доповіді він зазначив: «Ми отримали не просто новий Закон, а нову виборчу систему. Незмінною лишилася тільки процедура обрання депутатів до сільських та селищних рад, керівників громад. А от по районних і обласних радах є чималі зміни. Вимогою Майдану були відкриті виборчі списки. Ми ж запозичили систему, відповідно до якої ці списки є відносно відкритими. Так, у виборчому бюлетені спочатку стоятиме назва тієї чи іншої партії, потім її лідер, а далі - кандидат, який ітиме на вибори по одному конкретному окрузі».
Усього до районної ради відповідно до нового законодавства обиратимуть 26 депутатів (нині - 30). Партії мають пройти п’ятивідсотковий бар’єр, аби їхні кандидати потрапили до ради. Парадокс системи у тому, що навіть коли кандидат переміг у своєму окрузі, він може не потрапити до ради, якщо його партія не набрала прохідний бал. І навпаки, той, кого не обрали у своєму окрузі, відповідно до виборчої квоти може стати депутатом.
Лідер партії не обирається від округу, а автоматично проходить, коли партія долає прохідний бар’єр.
Однією з новацій у новому виборчому законі є вимога щодо представництва осіб однієї статі у виборчих списках кандидатів у депутати місцевих рад у багатомандатних виборчих округах, яке відтепер має становити не менш як 30% від загальної кількості кандидатів. Це означає, що в списку партії має бути мінімум 30% жінок (чи чоловіків, якщо партія жіноча).
Також для участі у місцевих виборах увели грошову заставу. Але вона умовна, бо поширюється лише на районні, обласні ради та міських голів. Зокрема, кожна політична партія має внести 898 грн за увесь виборчий список кандидатів до районної ради, до обласної - 56 тис. грн. Ю.Северин зазначив, що грошова застава має відсіяти тих, хто несерйозно бере участь у виборах, та покрити витрати бюджету. Тим, хто переміг, застава повертається.
Реєстрація кандидатів розпочнеться 21 вересня, а закінчиться 30 вересня.
Змінилися вимоги і щодо інформаційного забезпечення виборів. Місцеві органи самоврядування до дев’ятого вересня мають визначитися з місцем розташування агітаційної продукції. Також вони віднині несуть відповідальність за вчасне прибирання агіток та політичної реклами з вулиць населених пунктів у переддень виборів. Раніше перед Законом за це відповідав суб’єкт виборчого процесу.
Цікавим є й інше нововведення: відкликання кандидатів. Це може зробити безпосередньо партія, яка його висувала, а відтепер – навіть самі виборці. Юрій Вікторович розповів, що кожному обраному депутату чи керівнику місцевого органу самоврядування надається рік для роботи. Потім виборці мають право його відкликати. Ю.Северин підкреслив, що механізм цієї процедури значно спростився. Аби ініціювати це питання, необхідно 20-30 осіб, які мають ухвалити відповідне рішення і подати заяву до територіальної виборчої комісії. Потім вони повинні здійснити збір підписів виборців за відкликання. Їх має бути на один більше, ніж відданих за кандидата голосів на виборах.
Обговорили також розподіл за виборчими округами, участь переселенців у виборах, терміни роботи дільничних комісій, можливість балотуватися одній людині на декілька посад.
Присутні цікавилися, чи можна місцевим органам самоврядування виділяти кошти для забезпечення виборчого процесу. Ю.Северин зауважив, що від дільничної комісії має надійти лист з відповідним проханням про матеріальну допомогу.
У цілому зустріч була досить інформативною та змістовною, кожен отримав вичерпну відповідь на своє запитання.
Оксана ЧЕРКАС.
якщо й цього разу народ за майданутих даунів буде голосувати, то це вже діагноз і як би нам цього не хотілося , проект Україна буде добігати свого кінця. Намайданили нам гниди бендеряцькі проблем не на одне десятиліття !