Головна | Мій профіль | Вихід | RSS

Категорії розділу

Новини [959]
ТВОЇ ЛЮДИ, ЧУТІВЩИНО [103]
"СІЛЬСЬКІ НОВИНИ"

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 231

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Каталог статей

Головна » Статті » Новини

До 90-річчя району
 
                                                                     
                                                              
Дев’яносторічний шлях нашого краю яскраво відобразили організатори святкового дійства на масштабній виставці, що розгорнулася у фойє районного Будинку культури п’ятого квітня. Увагу привертав стенд «Чутівському району – 90», де були представлені фото минулих років, зокрема: колектив першого виконкому Чутівської районної ради 1923 року на чолі з Іваном Шетарєвим; комсомольський осередок Грякового 1924 року; будівля РБК 1940 року; фрагмент народної толоки будівництва хати. Представили на стенді і роки повоєнної відбудови, активного соціально-економічного розвитку району. 
 У 1951 році відбулася перша районна сільськогосподарська виставка. Високими виробничими показниками відзначалися працівники колгоспів і підприємств. На стенді – фото передової ланки Героя Соціалістичної Праці Ольги Денисової з колгоспу ім. Леніна (1961); учасників обласного зльоту жінок-механізаторів від Чутівщини у Полтаві (1969); відображена й мить вручення першим секретарем ЦК КПУ В.Щербицьким Золотої Зірки «Серп і молот» голові правління колгоспу ім. Леніна Івану Ропавці (1976); у фотокадр потрапила зустріч двічі Героя Соціалістичної Праці Т.Мальцева зі спеціалістами колгоспу       ім. Леніна (1983). Чільне місце займав стенд із фотознімками Героїв Радянського Союзу та Героїв Соціалістичної Праці.

 

                                                               

 

Вагомою віхою в розвитку району стало відкриття кінноспортивного комплексу колгоспу ім. Леніна у 1984 році. Наші спортсмени прославляли Чутівщину своїми перемогами на міжнародних змаганнях; кіннотників із зарубіжних країн гостинно зустрічала й чутівська земля.

Цікавою була інформація про природо-заповідний фонд, біологічну та зоологічну цінність заказників. Багато корисних справ на рахунку членів клубу «Пошук» Чутівської школи, яким керувала вчителька Раїса Сиднюк. У вісімдесятих роках школярі відшукали родичів 108 невідомих солдатів. Яскравими фотознімками вирізнялися добірки матеріалів про сьогоднішні успіхи й досягнення наших земляків. Вражала персональна фотовиставка чутівця Олександра Сологуба. Фотомайстер представив мальовничі краєвиди Чутівщини.

Прибулі на ювілей району уважно переглядали підшивки районної газети «Ленінським шляхом» 1947-1950 р.р., тематичні альбоми, виготовлені в різні роки. У них – історія підприємств, працівники яких свого часу творили добробут землякам; успіхи колгоспників на полях і фермах; святкування 60-річчя Великого Жовтня.            

Переглянувши виставку історичних матеріалів та документів, глядачі прямували до святково вбраного залу. 

Упродовж концерту в перервах між виступами артистів ведучі Сергій Федоренко, Віталія Гуля, Ольга Заливча та Володимир Євтушенко проводили екскурс в історичне минуле нашого краю.

А відкрила святкове дійство влучна хореографічна композиція у виконанні учасників Зразкового ансамблю танцю «Капітошка» (на фото праворуч), наприкінці якої колишня вихованка ансамблю, нинішня студентка педуніверситету Аліна Деговець вручила запашний коровай депутату обласної ради Миколі Хоменку. Під час урочистого виступу Микола Олексійович зачитав вітального листа на адресу жителів Чутівщини від народного депутата України Олексія Лелюка. Щиро поздоровляли жителів краю голова районної ради Віталій Бистрай та голова райдержадміністрації Юрій Третяк. Віталій Анатолійович, зокрема, зазначив: «Усі здобутки Чутівщини стали можливими завдяки талановитим і працелюбним жителям, які самовіддано примножують її славу, зберігають традиції та передають їх у спадок прийдешнім поколінням». У свою чергу, Ю.Третяк окреслив найвагоміші здобутки жителів району за кілька останніх років.

Після привітань депутат облради та керівники району вручили грамоти людям, які зробили вагомий внесок у розвиток рідного краю. 


                                                        

 

Глядачі радо вітали виступ хорового колективу «Душі криниця», спів якого линув під акомпанемент концертмейстера Валерія Сопілова, а координувала виконання диригент Любов Тіцька.

 

                                                   

 

До славного дев’яносторіччя Чутівщини уміло вишили герб району учасниці студії декоративно-прикладного мистецтва «Барвисте перевесло», яка діє при РБК: Таїсія Найгум, Надія Москаленко, Світлана Рядних, Анастасія Хміль, Анна Кравченко та Валентина Треус під керівництвом Наталії Филенко.  Вишивальниці передавали полотно одна одній, і так за кілька місяців народився справжній шедевр, який А.Деговець і школярка Владислава Бурніс (на фото вгорі) на святі вручили голові РДА.  Ю.Третяк натомість щиро дякував майстриням. Полотно ж передадуть у районний народний краєзнавчий музей.

А на мультимедійному проекторі кадр за кадром демонстрували сторінки історії нашого району. Глядачі, вдивляючись у старі фотографії, на яких зображені перші активісти колгоспів, досягнення, перемоги в соціалістичному змаганні, сповнювалися глибокою пошаною до тих, хто з діда-прадіда «землю орав, зерном та слізьми її засівав». Фото 20-30-их років минулого століття вдало доповнив виступ ансамблю «Дивоцвіт» Василівського СБК.

Та не завжди краяни мирно працювали на рідній землі. З 13 жовтня 1941 року по 20 вересня 1943 року окупована територія району стогнала під чоботом фашистів. Багато синів та дочок Чутівщини пішли на фронти Великої Вітчизняної, тисячі полягли під час визволення рідного краю. Двадцятеро наших земляків удостоїлись найвищих державних нагород - звання Героя Радянського Союзу та Героя Соціалістичної Праці. Їхні імена і портрети занесені до Алеї слави Чутового. І цього дня на мультимедійному проекторі демонстрували фото Вахненка Олексія Яковича, Боровика Сергія Кононовича, Артюшенка Олександра Трохимовича, Кабаковського Григорія Самійловича, Цілуйка Павла Пилиповича, Романенка Івана Юхимовича, Симоненка Миколи Івановича, Петренка Василя Яковича, Швидкого Павла Васильовича, Білик Надії Романівни, Денисової Ольги Денисівни, Заєць Анастасії Дмитрівни, Ільченко Єфросинії Олексіївни, Калантаєвського Федора Романовича, Косенка Олексія Панасовича, Маложиленко Ганни Карпівни, Олійника Миколи Івановича, Пасішника Семена Власовича, Піддячої Фатими Андріївни, Ропавки Івана Васильовича. Тож глядачі мали змогу ще раз згадати видатних жителів Чутівщини.

Багато років відділяє сучасність від подій воєнного лихоліття, мало залишилось серед нас ветеранів. Пісню «Если б не было войны» емоційно виконала Л.Тіцька. Доки звучали сумні рядки, на екрані демонстрували тематичний відеоролик. Він не лишив байдужим нікого - всі глядачі слухали пісню стоячи. Смуток викликала й композиція «Ты помни» у виконанні юної жительки Іскрівки Ірини Животовської.

У повоєнний період наші люди відбудовували народне господарство самовіддано, не шкодуючи сил і здоров’я. Працювали і відпочивали – з піснею. І цього дня дарували радість глядачам учасники народного самодіяльного ансамблю «Веселі смородщани».                

Пам’ять краян, які мали високі трудові здобутки,  вшанувала піснею «Сторона моя» солістка Филенківського СБК Зінаїда Міщанін.

У часи незалежності України наш район особливого розквіту досяг у культурі, мистецтві, спорті та освіті. За ці роки створили чимало районних та обласних мистецьких свят і конкурсів. Організували  спілку письменників Чутівщини. 

У 2001 році відновив свою роботу районний краєзнавчий музей. За високі досягнення у дослідницькій, краєзнавчій, культурно-освітній та виховній галузях музей отримав звання «Народний». Нагороджений також дипломом ІІІ ступеня як переможець обласного огляду-конкурсу «Рідний край. Сторінки історії». В районі проводять археологічні дослідження, і за їхніми матеріалами відбулася міжнародна конференція з археології у Сторожовому. Працівники музею випустили низку наукових публікацій «Видатні люди Чутівщини».


                                                                       $IMAGE3
У листопаді минулого року райдержадміністрація розпочала естафету «Чутівському району - 90». Три альбоми передавали за різними маршрутами. Та до святкової дати  виготовили лише один - по Новокочубеївській, Вільницькій, Чапаєвській, Войнівській та Зеленківській сільських радах. Директор районного народного краєзнавчого музею Галина Бафталовська розповіла, що в ці альбоми працівники органів місцевого самоврядування мали, по можливості, внести дані про всіх керівників ради з 30-их років минулого століття, головні показники соціально-економічного розвитку, події в галузях культури, освіти, медицини та спорту, значні об’єкти, історичні пам’ятки. Є в альбомах рубрика «Ними пишається сільська (селищна) рада». Як зазначила Г.Бафталовська: «Те, що відбувається сьогодні, завтра стане історією. А ми зобов’язані її зберегти». Тож на черзі – інші сільські та селищні ради. А на святі для урочистої передачі альбому Г.Бафталовській на сцену запросили Войнівського сільського голову Анатолія Бугая.

Цього дня піснями розважали глядачів також Анна Асатурова та Світлана Пендус.

Організатори свята висловили вдячність за допомогу районній організації Партії регіонів, а також Олександру Сологубу за відеозйомку, Зеленківському сільському голові Віктору Слободянику, Филенківському – Тетяні Тараненко, директору СТОВ «Ніка» Олександру Осетрову.

Невблаганний час продовжує гортати сторінки історії району. Злети і падіння, новації і традиції – усе це залишає відбиток неповторності у літописі Чутівщини. Головне – у вирі подій зафіксувати і зберегти навіть найдрібніші зміни, аби прийдешні покоління могли сповна осягнути всю велич і багатство рідного краю. 

Наталія ЛОСЬ Дар’я Густіліна.
Категорія: Новини | Додав: редакция (12.04.2013)
Переглядів: 714 | Теги: Чутово, ЧУТОВЕ, Сільські новини | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Пошук

Друзі сайту